Dobrodosli na www.baterije.org prezentaciju firme Borik PLUS d.o.o.
U ponudi su hermeticke VRLA baterije bez odrzavanja za ups uredjaje i sisteme

Najcesnja pitanja i nedoumice vezane za VRLA baterije

 
 
Najcesca pitanja i nedoumice koje muce korisnike akumulatorskih VRLA baterija:
 

- Baterija u auticu mog deteta je losa, trajala je samo jednu sezonu…
- Zasto na bateriji pise da je radni vek od 3-5 godina a meni je realno trajala dve…

- Moj APC ups posle nestanka stuje pokazuje da su baterije za zamenu iako su skoro kupljene.
- Cuo sam da ups “trosi” bateriju I kad je iskljucen iz struje…?
- Zasto bateriju ne mogu da punim sa ispravljacem za laptop( ili nekim drugim kucnim ispravljacem)
- U moj UPS ide 8 baterija od 12V 5 Ah, dve su nove a ostale mi izgledaju u redu...

- Dubina praznjenja baterija i punjenje posle dubokog praznjenja...
- Baterija je potpuno nova ali po nestanku stuje "ne drzi" ni minut...
- Koliko ce baterija da "drzi" moj racunar od 600W kad nestane struja?

- Zasto za upotrebu u Boosteru ne dajete garanciju a za StandBy dajete 12 meseci?
- Zasto za baterije iz Vase ponude a za upotrebu u EL.Biciklima dajete 6 meseci garancije?
- Da li je moguce voltmetrom uvrditi ispravnost VRLA baterije?

Baterija u auticu mog deteta je losa, trajala je samo jednu sezonu…

- Gotovo je sigurno da je baterija koriscena za pogon decijeg autica posle vozne sezone ( prolece-jesen ) ostavljena prazna u auticu a autic u garazi preko zime.Nemojte nikad bateriju ostavljati potpuno praznu. Iako potpuno puna baterija moze stajati od 3-6 meseci, prazna baterija se vrlo brzo samounisti. Opsirnije objasnjenje ovde.

Zasto na bateriji pise da je radni vek od 3-5 godina a meni je realno trajala dve…

- Propisani radni vek baterije za standby rezim rada je 3-5 godina. Standby rezim rada podrazumeva da je baterija konstantno pod naponom od 13.5 – 13.8 V I samo u slucajevima nestanka struje pruza  svoj maksimum.  Svakodnevno punjenje I praznjenje baterije spada u takozvani deep cycle rezim rada. Deep cycle rezim rada ima za posledicu smanjivanje poprecnog preseka olovne resetke unutar baterije I ubrzano skracivanje zivotnog veka baterije.

Moj APC ups posle nestanka stuje pokazuje da su baterije za zamenu iako su skoro kupljene.

- Vecina upseva, pri pokretanju self testa nece da prihvati bateriju I izbacuje replace battery poruku ako je napon na bateriji ispod 10.4V. Dva razloga su kriva za to: - Neispravnost upsa koji nije prekinuo crpljenje baterije pri nestanku struje na granici 10.4V ili je to uradio ali iz nekog razloga nije se odmah pristupilo punjenju baterije. Iako se neke baterije za razliku od drugih mogu povratiti iz dubokog prznjenja sa malim gubitcima na kapacitetu, u velikom broju slucajeva resenje je drzati iskljucen ups ali prikljucen na mrezu od 220V neko vreme.

Cuo sam da ups “trosi” bateriju I kad je iskljucen iz struje…?

- Kada je ups iskljucen na dugme I izvucen iz struje, on i dalje crpi struju sa baterije I vrlo je ralno da posle duzeg vremena izvuce svu energiju iz baterije I pri startovanju pokaze crvenu lampicu ili replace battery jer je napon na istoj ispod 10.4V. Kako bi izbegli ovo neki proizvodjaci UPS uredjaja su sa zadnje strane stavili “cep” koji razdvaja elektroniku UPS-a od baterije, tako da strujno kolo nije zatvoreno I ne dolazi do praznjenja baterije od strane UPSa pri vadjenju cepa. Kod upseva koji nemaju ovu mogucnost potrebno je odvojiti klemu dirktno sa baterije.Podsecamo da I pored toga sto smo otkacili bateriju dolazi do efekta samopraznjenja baterije. Vise o tome u delu: http://www.baterijezaups.com/skladistenje-vrla-baterija.htm

Zasto bateriju ne mogu da punim sa ispravljacem za laptop( ili nekim drugim kucnim ispravljacem)
- Zato sto za razliku od punjaca ,obicni ispravljaci pored toga sto mogu biti jednosmerne ili naizmenicne struje, nemaju  elektroniku koja ogranicava jacinu struje punjenja I pored toga sto se baterija napuni oni je I dalje pune velikom jacinom struje koja skodi bateriji. Takodje obicni ispravljaci nemaju kontrolisan napon punjenja koji mora biti u granicama propisanim na kucistu svake baterije. Iako napon na ispravljacu bez opterecenja odgovara naponu punjenja, vrlo je verovatno da ce isti drasticno pasti pri opterecenju jer ne postoji nikakva elektronika koja bi regulisala napon i jacunu struje punjenja.Punjaci za baterije (akumulatore) bi morali imati elektroniku koja u trenutku kad je baterija puna prelazi na tzv Float rezim koji bateriji ne skodi. Informacije o naponima i jacini struje punjenja mozete videti u tabeli na svakoj VRLA bateriji.
U moj UPS ide 8 baterija od 12V 5 Ah, dve su nove a ostale mi izgledaju u redu...
- Kod UPS uredjaja u koji koriste vise od jedne baterije gotovo je sigurno da su iste vezano redno ili u kombinaciji redno-paralelno. Kod redno vezanih baterija bilo u UPS uredjajima ili u slobodnoj izvedbi nekog rezervnog napajanja, ideja je da se napon od 24V ili 48V deli na odredjeni broj baterija.Kako je unutrasnji otpor svake novo proizvedene baterije ( cak i one iz iste serije ) malo drugaciji tako se i dati napomn deli na priblizno jednake delove. Sto je napon ravnomernije podeljen to ce zivotni vek baterija biti duzi, jer necemo imati prepunjavanja i nedovoljna punjenja na pojedinim baterijama. Kako se unutrasnji otpor baterije tokom vremena ekpoatacije povecava, tako se i struja vremenom neravnomernije deli. Iz ovog razloga nije preporuclivo u rednu vezu stavljati nove baterije razlicitih proizvodjaca a kamoli nove i stare pa jos od razlicitih proizvodjaca. Cela ova price ne vazi za paralelno vezivanje iu kome je moguce vezati "babe i zabe"
Dubina praznjenja baterija i punjenje posle dubokog praznjenja...
 

- Zivotni vek svake baterije izmedju ostalog zavisi od broja i dubine praznjenja. Sto je praznjenje dublje i cesce radni vek baterije je kraci. neki proizvodjaci tvrde da odredjeni modeli njihovih baterija mogu bez problema podneti npr. 260 praznjenja do 100%, preko 400 praznjenja do 50% itd. Najveca zabluda kod ovih brojeva i procenata je pogresno tumacenje istih. Naime DUBINA PRAZNJENJA BATERIJE DO 100% NIJE 0V VEC 10,4V. U svim uredjajima koji kao back-up napajanje koriste VRLA baterije postoji elektronika koja ne dozvoljava praznjenje ispod ove granice.Praznjenje ispod 10.4V ozbiljno steti bateriji i odredjeni modeli baterija ne mogu se povratiti iz tako dubokog praznjenja.

- Takodje jos jedna greska je punjenje baterija koje su ispraznjenje ispod 10.4V. Kako je baterija ispraznjenja vise nego sto je potrebno, jacina struje pri punjenju koju baterija povlaci je veca od dozvoljene jacine struje punjenja propisane na kucistu baterije. Usled prevelike jacine struje punjenja dolazi do zagrevanja baterije, isparavanje gasnog elektrolita i kidanje delova olovne resetke unutar celije.Samim tim iako je moguce rehabilitovati bateriju, usled nestrucnog punjenja iste, sanse za rehabilitaciju su smanjenje na minimum.

 
Baterija je potpuno nova ali po nestanku stuje "ne drzi" ni minut...
 

- Iako je na prvi pogled, na potpuno novoj bateriji napon u redu ( >12,5V ) to ne znaci da je baterija ispravna. Naime pri masovnoj proizvodnji VRLA baterija, cesto se desi da je jedna ( ili vise ) celija u samoj bateriji neispravna iz nekog razloga. Olovna VRLA baterija nazivnog napona 12V se sastoji iz 6 celija jednake velicine koje su smestene u jedno kuciste.

- Na datom dijagramu pogledajte kako se menja napon u samoj bateriji od 12V pri zadatom opterecenju kroz vreme:

 
Dijagram praznjenja za VRLA bateriju 7Ah
1.- Dijagram praznjenja ispravne, koriscene i neispravne baterije

Klikni na sliku za veci prikaz
 
- Zelenom bojom je obelezena kriva praznjenja za ispravnu bateriju.

- Plavom bojom je obelezena kriva praznjenja za bateriju koja je bila u upotrebi vise od 18 meseci i iz iste se vidi da je ukupno vreme do drasticnog pada napona manje za blizu 10 minuta

- Crvenom bojom je obelezena kriva praznjenja za bateriju kojoj je jedna celija neispravna i ovakva baterija u UPS uredjaju ima trenutni pad napona ispod 10.4V sto je donja granica na kojoj UPS prekida napajanje preko baterije.

 
- Koliko ce baterija da "drzi" moj racunar od 600W kad nestane struja?
 

- Odgovor na ovo pitanje nije moguce precizno dati. Prvi razlog je sto racunar od 600W ne trosi zaista toliko struje u svakom trenutku vec je to potrosnja koje napajanje moze da podnese. Primer: HDD u mirovanju ne "trosi" istu kolicinu struje kao i kad radi npr. defragmentaciju. Takodje ni graficka karta ne trosi isto kad se radi u knjigovodstvenom programu ili se igra igrica sa zahtevnom grafikom. Takodje, opterecenje RAM memorije, procesora, osvetljenost monitora i drugih periferija bitno utice na potrosnju el. energije. Takodje treba naglasiti da potrosnja kod racunara nije konstantna vec varira pa je samim tim jos teze precizno odrediti potrosnju racunara pa samim tim i vreme koje bi odredjena baterija "drzala" racunar. Drugi razlog je i sama efikasnost UPS-a, ondnosno njegov power faktor.

- Kako bi smo dali makar okvirnu predstavu o tome koliko se od odredjene baterije moze ocekivati predlazemo da pogledate testove odredjenih VRLA baterija za UPS koje smo sproveli na linku ovde

- Takodje na internetu postoji dosta programcica, koji unosom konfiguracije racunara izracunavaju prosecnu potrosnju. Jedan takav programcic mozete naci ovde

 
- Zasto za upotrebu u Boosteru ne dajete garanciju a za StandBy dajete 12 meseci?
 

- Da bi smo dali precizan odgovor na ovo pitanje moramo da razjasnimo sta je to Booster ili Starter, cemu sluzi i kako se koristi.

1. Booster ne sluzi za startovanje automobila vec iskljucivo kao pomoc glavnom akumulatoru koji treba da da ogromnu struju kako bi se motor startovao. Booster ne moze sam da obezbedi dovoljnu struju jer akumulator u Boosteru nije Startni vec Stacionarni akumulator.

2. Najcesci model Booster-a je napravljen u Hobi varijanti i iako u tehnickoj dokumentaciji pise da moze da "isporuci" 600A struje na 12V, to nije istina.Takodje pise i da toliku struju moze da pruzi maksimalno 3 sekunde.U praksi se pokazalo da velika vecina korisnika Boostera pokusava da strtuje motor znatno duze od 3 sekunde...

3. U Hobi varijantu Boostera zbog svog malog i atraktivnog izgleda, kao i sto manje cene pa i tezine samog proizvoda, proizvodjaci stavljaju bateriju od 12V - 17, 18 ili 20 AH. Ovakva baterija u zavisnosti od proizvodjaca i kvaliteta, moze zaista da pruzi maksimalno 150-250 A.Ovaj podatak mozete naci u svakom tehnickom listu same baterije. Stavka:" Max. Discharge Current "

Buduci da mi kao distributer, pa i sam proizvodjac baterija nema uvid u to kako korisnik koristi Booster, a sama baterija u njemu potencijalno izlozena lakom unistenju usled takvog koriscenja, ogradjujemo se od ovakvih slucajeva i ne mozemo obezbediti garanciju.

Iako napravljena da u Standby rezimu izdrzi i vise od 5 godina, baterija od 17, 18 ili 20 Ah u ovakvom rezimu rada , ljudskom nepaznjom moze se unistiti jako brzo.

U ovom objasnjenju se ogradjujemo od Profesionalnih Boostera koji su bar 5 puta tezi, imaju zastitnu elektroniku i koriste znatno vece i jace stacionarne akumulatore, usled cega su oni rastereceniji i mogu bez problema sluziti svojoj nameni.

 
- Zasto za baterije iz Vase ponude a za upotrebu u EL.Biciklima dajete 6 meseci garancije?
 

- Iako naizgled iste po dimenzijama i velicini klema, postoji bitna razlika u sastavu i karakteristikama izmedju obicne VRLA AGM baterije, VRLA AGM DEEP CYCLE baterije i LiFePo baterije.

- VRLA AGM olovna baterija. Najjeftinija. Tezi oko 3.6kg. Namenjena je za tzv. Stnadby rezim rada tj da konstantno bude pod naponom i da kada je potrebno da svoj maksimum. Zivoti vek oko 5 godina.Dakle suprotno od puni - prazni rezima. Broj ciklusa od proizvodjaca do proizvodjaca varira od 200 - 250 ciklusa punjenja i praznjenja do 100% odnosno od 10.6V. Data sheet: Vision CP12120

Dijagram praznjenja za VRLA bateriju 7Ah
1. Dijagram broj ciklusa u zavisnosti od broja i dubine praznjenja za VRLA AGM olovnu bateriju Vision CP12120

Klikni na sliku za veci prikaz
Dijagram praznjenja za VRLA bateriju 12V 7Ah

 

- VRLA AGM DEEP CYCLE olovna baterija. Znacajno skuplja od obicne VRLA AGM baterije. Tezina oko 4-4.5 kg. Olovne resetke unutar baterije su veceg poprecnog preseka i ove baterijemnogo bolje trpe puni - prazni rezim. Broj ciklusa je nesto veci i u zavisnosti od proizvodjaca varira od 400 pa navise takodje za 100% ispraznjenju bateriju odnosno 10.6V. Data sheet: Chilwee 6 DZM 12

Dijagram praznjenja za VRLA bateriju 7Ah
2. Dijagram broj ciklusa u zavisnosti od broja i dubine praznjenja za DEEP CYCLE VRLA AGM olovnu bateriju Chilwee 6 DZM 12

Klikni na sliku za veci prikaz
Dijagram praznjenja za VRLA bateriju 12V 7Ah

 

- LiFePo baterija je minimum 5 puta skuplja od obicne VRLA AGM olovne baterije, tezi oko 2 kg i podnosi oko 1800 ciklusa punjenja i praznjenja do 100% ispraznjenosti odnosno 10.6V. Data sheet: V-LFP 12V 12Ah

Dijagram praznjenja za VRLA bateriju 7Ah
3. Dijagram broj ciklusa u zavisnosti od broja i dubine praznjenja za LiFePo4 bateriju Vision V-LFP 12V 12Ah

Klikni na sliku za veci prikaz
Dijagram praznjenja za VRLA bateriju 12V 7Ah

- Zakljucak: Iz svega gore navedenog Borik PLUS d.o.o. kao direktan uvoznik, za VRLA AGM baterije a pri upotrebi u elektricnim biciklima moze pruziti garanciju od 6 meseci.

 
- Da li je moguce voltmetrom uvrditi ispravnost VRLA baterije?
 

- Kako bi smo dali precizan odgovor na ovo pitanje moramo pojasniti termin ispravnost VRLA baterije. Ispravnost potpuno nove VRLA baterije zavisi od njenog kapaciteta i pod ispravnom se smatra svaka baterija ciji je kapacitet ne manji od 80%. Kapacitet i ispravnost koriscene VRLA baterije odredjuje se od slucaja do slucaja tj zavisi od opterecenja koje baterija trpi prilikom praznjenja.

- Najprostije receno kapacitet baterije je merenje vremena za koje napon na kontaktima pune baterije ( ~2.21 V/cell ) padne do odredjenog napona koji se smatra za kraj testa ( ~ 1.70 V/cell ). Pored stoperice za ovaj poduhvat je potrebno i neko konstantno opterecenje kao i voltmetar. U zavisnosti od opterecenja i napona do kojeg se praznjenje baterije vrsi, u tehnickom listu svake baterije propisano je prosecno vreme koje treba da protekne. Treba napomenuti i to da se data vremena odnose na test iskljucivo pune baterije.

Iz svega gore navedenog mozemo dati vise od jednog odgovora na ovo pitanje:

- Kapacitet tj ispravnost olovne VRLA baterije nije moguce odrediti samo voltmetrom.
- Ako je napon na baterijji ispod ( 1.5 V/cell ) velika je verovatnoca da je baterija losa tj kapacitet nije zadovoljavajuci te da se ista ne moze ni dopuniti
- Ako merite napon na novim baterijama koje su proizvedene u istoj seriji i ako je napon na vecini isti dok je na jednoj drasticno manji, postoji velika verovatnoca da data baterija ima smanjeni kapacitet tj da je neispravna.
- Ako imate vise baterija koje su redno vezane i dugo eksploatisane te ostavljene rasterecene neko vreme, samo voltmetrom jeste moguce utvrditi koje su baterije ispravnea koje ne.

 
 
Pogledajte aktuelan cenovnik olovnih akumulatorskih VRLA baterija za ups
Made By Nemanja Marjanovic - JUN 2011
Copyright © BORIK PLUS d.o.o. Beograd 2015.
Sva prava zadržana. Zabranjeno je kopiranje sadrzaja u celini ili delovima bez dozvole.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dijagram praznjenja za VRLA bateriju 12V 7Ah